بررسی 4 ویژگی ضروری [ بهترین سایت ] برای شما + پیشنهاد

  1. خانه
  2. راهنمای انتخاب
  3. بررسی 4 ویژگی ضروری [ بهترین سایت ] برای شما + پیشنهاد
راهنمای سفارش طراحی سایت

چطور بهترین سایت را انتخاب کنیم؟

ممکن است شما خودتان نیز یک طراح سایت باشید. این مطلب برای افرادی نوشته شده که قصد انتخاب و سفارش یک سایت را در وب یار تو دارند. اما حتی اگر خودتان نیز یک طراح سایت هستید، این مطلب را از دست ندهید.

برای اینکه مشخص کنیم بهترین سایت چه ویژگی هایی باید داشته باشد، از همین ابتدای کار بهتر است تا باهم چند ویژگی اساسی یک سایت خوب را مرور کنیم. اگر ویژگی دیگری نیز سراغ داشتید، می‌توانید در قسمت دیدگاه های همین صفحه آن را بیان کنید تا دیگران نیز، آن معیار را مورد توجه قرار دهند.

به طور خلاصه ویژگی هایی که سایت طراحی شده باید داشته باشد، شامل ۴ مورد است. ۱.کد نویسی صحیح و استانداردی داشته باشد، ۲.دارای سرعت خوبی بوده و اصطلاحا سنگین نباشد. (در صورت کدنویسی صحیح، سایت شما توانایی بهبود سرعت را دارا می‌باشد)

اما هنوز معیار های دیگری نیز مانده‌اند. باید این نکته را در نظر داشته باشید که اکثر ویژگی های یک سایت خوب، در ادامه و در طول یکدیگر هستند. به طور مثال، چنانچه سایت شما از کدنویسی استانداردی برخوردار باشد، سرعت بالاتری نیز دارد.

سرعت بالاتر باعث می‌شود که کاربر به خاطر انتظار بیش از حد، صفحه وب شما را ترک نکند. طبیعتا این کار باعث می‌شود که کاربر، مدت زمان بیشتری را در سایت شما سپری کند.

در نهایت هر چقدر که کاربران سایت مدت زمان بیشتری را در صفحات شما باقی بمانند و همچنین به لینک های بیشتری نیز سر بزنند، سایت شما در گوگل رتبه‌ی بهتری کسب می‌کند.

همه‌ی این نکات در مجموع تأثیر مثبتی روی سئو (Search Engine Optimization) سایت شما خواهند داشت. در نتیجه گوگل به صفحه‌ی مربوطه، رتبه‌ی بالاتری می‌دهد و این امر تا زمانی که محتوای شما به صورت دوره‌ای آپدیت شود ادامه خواهد داشت. موارد ۳ و ۴ نیز در ادامه توضیح داده خواهند شد.

امکان سفارشی سازی

۳. امکان سفارشی سازی : سومین ویژگی مهم را می‌توان، امکان سفارشی سازی سایت دانست. بدیهی است هنگامی که سایتی را از هر شرکتی تحویل می‌گیرید، نیاز به ایجاد تغییرات و یا استفاده از امکانات جدید در آن است.

امکان سفارشی سازی سایتتمامی شرکت های معتبر در زمینه طراحی سایت، این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند تا در صورت نیاز کاربر، بتوان تغییرات لازم را به راحتی در سایت مورد نظر اعمال کرد.

البته به یاد داشته باشید که برخی از درخواست‌ها ممکن است هیچ تأثیری در سایت شما نداشته باشد. حتی بعضی از خواسته‌ های مشتریان امکان دارد به ضرر سایت بوده و به عنوان مثال روی سرعت سایت تأثیر منفی قابل توجهی بگذارند.

گاهی اوقات نیز تنها بحث سلیقه در میان است. در هنگامی که تصمیم گرفتید در قالب سایت خود، تغییرات ظاهری مانند تغییر رنگ، تغییر فونت، کم کردن و یا به طور مثال اضافه کردن انیمیشن برای المان های صفحه یا صفحات خود ایجاد کنید، باید این مورد را مد نظر قرار دهید که اِلِمان هایی که در ظاهر سایت شما به کار رفته‌اند با توجه به قوانین و یک سری استاندارد هایی به کار گرفته شده‌اند.

مطلب پیشنهادی :  هاست چیست؟ + ⚡️ ویژگی های بهترین هاست پرسرعت

بنابراین شاید در نگاه کارفرما و مشتری، جذاب و زیبا به نظر برسد اما ممکن است سبب به هم ریختگی نظم استفاده شده در سایت آن‌ها شودو همینطور از بین رفتن نظم و قوانین به کار برده شده می‌باشد. بگذارید بیشتر در این رابطه با شما عزیزان صحبت کنیم تا در همین قسمت، پاسخ سؤالات خود را به دست آورید.

تغییر در ظاهر سایت

در اولین مورد قصد داریم تغییرات درخواستی در ظاهر المان های صفحه و یا ظاهر کلی وب سایت بررسی کنیم. اگر قصد دارید در ظاهر سایت خود، تغییراتی را اعمال کنید، بهتر است در ابتدا نظر طراح سایت را جویا شوید.

طراحان سایت به واسطه‌ی تجربه و دانشی که در این راه کسب کرده‌اند می‌توانند مشاوران بسیار خوبی در نظر گرفته شوند. به این ترتیب چنانچه تغییری که درخواست می‌کنید، با قوانینی که می‌بایست در طراحی ظاهر سایت رعایت شوند، مغایرت نداشت می‌توانید به راحتی اقدام به اعمال تغییرات دلخواه خود در ظاهر سایت کنید.

اما یادتان باشد اگر قصد تغییرات بزرگی در سایت خود دارید، بهتر است این کار را به عهده‌ی طراح سایت خود بگذارید. چراکه از تلف شدن زمان که یکی از با ارزش‌ ترین دارایی های شما می‌باشد، جلوگیری به عمل می‌آید.

همچنین کار شما با سرعت بالاتری انجام می‌شود. در این قسمت ذکر یک نکته ضروری به نظر می‌رسد. اگر فرض کنیم شما بنا به دلایلی تصمیم گرفتید که ظاهر سایت خود را به کلی عوض نمایید.

در این صورت باید توضیحات هرچند مختصری در رابطه با رنگ هایی که به آن‌ها علاقه دارید و همچنین طرح های کلی که در ذهن خود متصور هستید و یا نمونه‌ای را سراغ دارید، با طراح سایت خود در میان بگذارید. در این صورت بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

تغییر ظاهر سایت با مشاورهاضافه کردن امکانات جدید

همیشه قرار نیست اِلِمان های موجود را تغییر دهید. گاهی اوقات کارفرما ترجیح می‌دهد امکانات جدیدی را به سایت خود، اضافه کند. در برخی موارد نیز ممکن است بنا به تشخیص خود تصمیم به حذف بعضی از اِلِمان های موجود در سایت داشته باشد.

به این ترتیب، می‌توان قابلیت سفارشی سازی سایت را یکی از مهم ترین معیار های موجود در انتخاب طراح سایت دانست. علاوه بر این نکات باید توجه داشته باشید که تعدادی از درخواست های کارفرما می‌تواند به ضرر سایت بوده و نتیجه‌ای خلاف تصورات وی را در پی داشته باشد.

با این حساب بهتر است به حرف های مشاور خود گوش دهید و ناخواسته باعث ضربه زدن به سایت خود نشوید. البته در اکثر موارد با کمی صحبت پیرامون تغییرات خواسته شده می‌توان هر نوع تغییری را در سایت مورد نظر اعمال کرد.

زیبایی بصری سایت استاندارد

یکی از دغدغه های اصلی متقاضیان طراحی سایت، ظاهر آن می‌باشد. حتی برخی از کارفرمایان، تا حد زیادی به ظاهر سایت خود وسواس نشان می‌دهند. به گونه‌ای که گاهی اوقات به خاطر مسئله‌ی کوچکی، از ادامه‌ی کار با طراح سایت منصرف می‌شوند.

اول از همه این نکته را متذکر می‌شویم، درخواست هایی که به منظور تغییر در سایت، چه در ظاهر آن و چه در امکانات آن، جزو حقوق مشتری و کارفرما می‌باشد. اما همانطور که گفته شد عده‌ای از مشتریان دارای وسواس بیش از حدی روی ظاهر سایت خود هستند.

مطلب پیشنهادی :  طراحی سایت فروشگاهی [ ⭐️ اختصاصی ] با وردپرس + قیمت

زیبایی های بی هدف

گاهی اوقات نیز، کارفرما به دلیل تجربه‌ی ناکافی و یا ذوق و شوق اولیه، درخواست تغییراتی را پس از اتمام طراحی به طراح سایت خود ارائه می‌کنند. برخی از این تغییرات به دور از منطق و صرفا به خاطر سلیقه‌ی شخص کارفرما می‌باشد.

اما طبق صحبت هایی که باهم داشتیم، گفتیم که در بعضی موارد می‌توان این تغییرات را به راحتی اعمال کرد. حتی برخی تغییرات گفته شده می‌تواند عنصر بسیار مهم و جذابی باشد که طراح، آن را فراموش کرده است.

در این قسمت باید به نکته‌ی مهم دیگری نیز توجه شود. فرض کنیم که کارفرما قصد دارد از آیتم شبکه های اجتماعی در سایت خود استفاده کند. تا اینجای کار هیچ مشکلی نیست و خیلی هم حرفه‌ای و تا حدودی لازم است.

اما هنگامی که قرار باشد به عنوان مثال از شبکه های اجتماعی فیس بوک یا پینترست استفاده شود که کارفرما در آن هیچ گونه فعالیتی ندارد، کمی به دور از منطق است که در قسمتی از سایت قرار داده شود. البته این قبیل تغییرات از جمله مواردی هستند که تأثیر منفی قابل توجهی روی سایت کارفرما ایجاد نمی‌کنند.

زمانی را تصور کنید که به عنوان مثال کارفرما از طراح تقاضا می‌کند که من می‌خواهم هر قسمت سایت من به یک شکل باشد. به این معنا که در یک برگه از فونت A و در برگه های دیگر از فونت های دیگری استفاده شود.

اشتباهات رایج در ظاهر سایتدر ابتدا شاید از نظر سئو مشکلی برای شما به وجود نیاید. اما تصور کنید سایتی را مشاهده می‌کنید که در هر برگه گویی به یک سایت دیگر رفته‌اید. این قبیل تغییرات مانند استفاده از اشکال مختلف و فراوان در صفحه می‌تواند کیفیت رابط کاربری سایت و همچنین جذابیت آن را برخلاف تصور شخص، به شدت پایین بیاورد.

بنابراین باید از هرگونه تغییری که دلیل خاصی برای آن ندارید صرف نظر کنید. البته همانطور که گفته شد، اعمال تغییرات جزیی بلامانع است و می‌بایست به منظور هرچه نزدیک‌تر شدن به نظر شخص کارفرما اعمال شوند.

شما قرار است علایق مشتری را بسنجید

هنگامی که قصد ایجاد هر نوع سایت از قبیل فروشگاهی، وبلاگی، شخصی، شرکتی و یا چند منظوره را داشته باشید، باید به علایق مشتری خود توجه داشته باشید. در واقع قرار است به شیوه‌ای اصولی مشتری را به خواسته‌اش برسانید.

در نظر گرفتن مشتریبنابراین هرگاه قصد اعمال تغییری در سایت خود و یا مطرح کردن آن به طراح سایت خود را داشتید، قبل از آن خودتان را جای مشتری قرار دهید. از خودتان این سؤالات را بپرسید: «من (مشتری) به دنبال چه چیزی هستم؟ چه انتظاراتی دارم؟ چه چیزی مرا آزار می‌دهد؟»

این قبیل سؤال‌ها قدرت بسیار بالایی در اصلاح تفکرات ما دارند. به عنوان مثال خیلی اوقات رعایت نکردن نکات بسیار ساده و به عبارتی دقیق‌تر : «مشتری را در نظر نگرفتن» باعث اشتباهات بسیار بدی خواهد شد. در مطلبی جداگانه در رابطه با اشتباهات ساده در طراحی سایت و یا نوشتن محتوا، صحبت خواهیم کرد.

مطلب پیشنهادی :  آشنایی با روشهای طراحی سایت [ حرفه ‌ای ] به طور کامل

استفاده از افزونه های مکمل | آخرین ویژگی لازم

این نکته نیز بسیار مهم است. سایتی که استفاده می‌کنید از هر نظر باید عملکرد قابل قبولی داشته باشد. دو ویژگی بسیار مهم، بحث سرعت و سئو سایت می‌باشد. بسیاری از سایت های طراحی شده مانند سایت های طراحی شده در وب یار تو، در وردپرس مدیریت می‌شوند.

به دلیل وجود افزونه های مختلف و بسیار حرفه‌ای که امروزه برای وردپرس طراحی شده‌اند، شما می‌توانید از ترفندها و امکانات فوق العاده‌ای که این افزونه‌ها ارائه می‌دهند را در سایت خود به کار ببرید.

دو افزونه بسیار مهم در زمینه بهبود سرعت و بهبود سئو سایت، به ترتیب افزونه‌ی سریع ترین کش وردپرس و افزونه یوست سئو می‌باشد. البته افزونه های زیادی در رابطه با سرعت و سئو سایت وجود دارند که مشهورترین آن‌ها همین دو موردی هستند که ذکر شد.

چرا باید از این افزونه ها استفاده کنیم؟

به صورت خلاصه این امر را برایتان شرح می‌دهیم. اول اینکه استفاده از افزونه افزایش سرعت با استفاده از فشرده سازی کدها و جلوگیری از ارسال درخواست های اضافه به سرور شما و بارگذاری تنبل، باعث افزایش سرعت بسیار زیادی در سایت شما خواهد شد.

بارگذاری تنبل به این معنا می‌باشد که با توجه به اسکرول کاربر (پایین رفتن در صفحه) مقادیر مورد نیاز بارگیری و بارگذاری شوند. این امر یکی از کارهایی است که افزونه افزایش سرعت حرفه‌ای در سایت شما انجام خواهد داد.

مورد بعدی افزونه سئو یوست می‌باشد. این افزونه امکانات فوق العاده‌ای را به شما ارائه می‌کند. شاید بتوان مهم ترین ویژگی نسخه پریمیوم آن را امکان تغییر مسیر خودکار محسوب کرد. این قابلیت باعث جلوگیری از بروز خطای ۴۰۴ در صفحه‌ی مورد نظر می‌شود.

جلوگیری از خطای ۴۰۴ توضیح ساده‌تر در این رابطه :‌ اگر شما آدرس یک نوشته که قبلا منتشر کرده‌اید را تغییر دهید، افزونه یوست به صورت خودکار با استفاده از ریدایرکت آدرس قبلی به آدرس جدید، باعث انتقال رتبه و ارزش مطلب و آدرس قدیمی به آدرس جدید شما خواهد شد.

به این ترتیب علاوه بر اینکه صفحه مورد نظر دچار خطای ۴۰۴ یا همان پیغام “پیدا نشد” یا (not found) نخواهد شد، رتبه مطلب شما نیز حفظ می‌شود. حتی اگر مطلبی را از سایت خود حذف کنید. به شما پیشنهاد می‌دهد که آدرس آن صفحه را به صفحه‌ی دیگری لینک دهید تا باز هم صفحه‌ای از سایت شما دچار خطا نشود.

کامل گرا نباشید!

در پایان این نکته را به یاد داشته باشید که ایده‌آل گرایی افراطی باعث اتلاف وقت شما خواهد شد. مطمئن باشید محتوایی که در سایت قرار می‌دهید بسیار بیشتر از ظاهر سایت و رنگ های به کار رفته در آن برای کاربران شما مهم هستند.

البته استفاده از رنگ های درست، رعایت اصول و قوانین استاندارد در طراحی ظاهر سایت امری ضروری محسوب می‌شود. بنابراین نباید این توصیه را اشتباه برداشت کنید. یادتان باشد درجا زدن به معنای ماندن در وضعیت موجود نیست بلکه عقب افتادن از رقبایتان است!

پیشنهاد ما : در پایان می‌توانید ویژگی های پلن های طراحی سایت وب یار تو را مشاهده و در صورت نیاز مشاوره رایگان دریافت کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

اشتراک گذاری در :

مطلب بعدی
طراحی سایت 🎨 +‌ [ راهنمای انتخاب ] و سفارش بهترین سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست